روشی جالب برای مسدود کردن سر پیچ اباتمنت

implant abutment screw hole

در زمانی که روکش یا روکش های متکی بر ایمپلنت را بر روی اباتمنت سمان می کنیم با دو مساله روبرو هستیم :

 

یکی اینکه روی سر پیچ اباتمنت را با ماده ای بپوشانیم تا سمان به داخل آن نفوذ نکند و در صورت لزوم بتوان راحت تر به سر پیچ اباتمنت دسترسی پیدا کرد و آن را باز نمود.

 

دیگر اینکه کل فضای خالی داخل اباتمنت در بالای پیچ را با ماده مسدود کننده سر پیچ پر نکنیم زیرا این کار باعث می شود هیچ سمانی نتواند به فضای داخل اباتمنت نفوذ کند که این کار گیر رستوریشن را نسبت به زمانی که سمان بتواند به داخل این فضا نفوذ کند کاهش می دهد.

 

در اینجا روشی معرفی می شود تا هم بتوان سر پیچ اباتمنت را مسدود نمود و در صورت لزوم خیلی راحت پس از خارج کردن روکش بتوان به پیچ اباتمنت دسترسی پیدا کرد و هم فضایی داخل اباتمنت وجود داشته باشد که سمان به  آن نفوذ کند و بر گیر رستوریشن تاثیر مثبت بگذارد.

 

قسمت بالایی سر پلاستیکی یک سرنگ تزریق داروی پزشکی را ببریدو داخل آنرا با وازلین چرب کنید.پیچ اباتمنت را از داخل اباتمنت خارج کنید و سر آن را هم با وازلین چرب کنید. پودر و مایع آکریل دورالی یا پترن رزین را مخلوط کرده داخل سر پلاستیکی سرنگ که با وازلین چرب کرده اید ریخته و بر سر پیچ اباتمنت برگردانید و اجازه دهید رزین ست شود ( شکل a ).

 

بعد از ست شدن آکریل ، آن را از داخل سر سرنگ پلاستیکی خارج کنید ( شکل b ) . پیچ اباتمنت را در داخل اباتمنت قرار دهید و مخروط آکریلی مسدود کننده سر پیچ را بر روی آن امتحان کنید ( شکل c ).

 

 

آموزش پروتز دندان و ایمپلنت فیلم دوره

 

 

بعد از محکم کردن اباتمنت با استفاده از پرلود ( برای مشاهده توضیحات در مورد استفاده از پرلود در محکم کردن پیچ اباتمنت کلیک کنید )، مخروط آکریلی را که ساخته اید بر سر پیچ قرار داده و روکش را بر اباتمنت سمان کنید. سمان در اطراف مخروط نفوذ کرده و فضای خالی داخل اباتمنت را پر می کند( شکل d ).

 

 

آموزش پروتز دندان و ایمپلنت فیلم دوره

 

دکتر غلامرضا طباخیان

 

 

برای مشاهده مطالب و محتویات دوره جامع پروتز ایمپلنت و دوره جامع پروتز ثابت دندانی بر تصویر زیر کلیک کنید.

 

 

دوره آموزشی پروتز ثابت دندانی تراش دندان تمام سرامیک لمینیت اینلی انلی قالبگیری اکلوژن نایت گارد کلیک مفصلی پست ریختگی پست فایبر npg تراش دندان روکش موقت زیبایی انتخاب رنگ لبخند زیبا سمان رزینی سمان کردن چسباندن روکش کدکم دکتر غلامرضا طباخیان دندانپزشکی دیجیتال

Comments are closed here.