یک روش متفاوت برای انتخاب رنگ با سیستم راهنمای VITAPAN Classical

انتخاب رنگ دندان زیبایی لبخند زیبا فول سرامیک vita

استفاده از سیستم راهنمای انتخاب رنگ VITAPAN Classical در دهه ۱۹۵۰ آغاز شد و به سرعت به عنوان پرکاربردترین سیستم راهنمای انتخاب رنگ دندان ها در دندانپزشکی به کار گرفته شد و هنوز هم کاربرد بسیار وسیعی دارد.

 

قبل از انتخاب رنگ باید کلیه عوامل محیطی موثر بر انتخاب رنگ را حذف نمود یا پوشاند چون می توانند بر انتخاب رنگ صحیح تاثیر منفی بگذارند. عواملی مانند رنگ روکش های یونیت ، لباس بیمار ، آرایش و رژ لب بیمار و…. نور محیط هم باید مناسب باشد.( توضیحات کامل تر در دوره جامع پروتز ثابت بیان شده است).

 

در روش معمول انتخاب رنگ با این سیستم تب ها به ترتیب از A تا D  مرتب می شوند و بعد انتخاب رنگ ابتدا با انتخاب Hue ، بعد Chroma و در نهایت Value انجام می گیرد.

 

tooth color selection vitapan classical beautiful smile

 

 

اما روش دیگری هم می توان به کار برد بدین ترتیب که تب ها بر اساس والیو مرتب شوند ( از B1 تا D4 ).

 

 

tooth color selection vitapan classical beautiful smile

در مرحله بعدی از بیمار خواسته می شود تا لبخند بزند و بعد با حرکتی نسبتا سریع راهنمای رنگ از مقابل دندان مورد نظر حرکت داده می شود به ورتی که ابتدا تب های رنگ تیره تر ، بعد با رنگ های دارای تیرگی متوسط و بعد دارای رنگ های روشن تر مقابل دندان قرار گیرند( به ترتیب شکل های زیر )

 

 

tooth color selection vitapan classical beautiful smile tooth color selection vitapan classical beautiful smile tooth color selection vitapan classical beautiful smile

 

 

 

در این بیمار به نظر می رسد که رنگ دندان به رنگ تب های روشن نزدیک تر است.

 

قسمت تب های روشن تر از ناحیه اینسایزال نوک به نوک دندان مورد نظر قرار می گیرد تا نزدیک ترین رنگ انتخاب و تب مربوط به آن خارج شود.

 

 

tooth color selection vitapan classical beautiful smile tooth color selection vitapan classical beautiful smile

 

 

برای اطمینان از رنگ انتخاب شده تب انتخابی چرخانده شده و با قرارگیری در کنار دندان ، رنگ مجددا بررسی می شود.

 

tooth color selection vitapan classical beautiful smile

 

روش صحیح این است که برای دندان یک نقشه از رنگ قسمت های مختلف طراحی و به لابراتوار ارسال شود. بدین ترتیب بهتر است حداقل برای سه ناحیه جینجیوال ، میانی و اینسایزال انتخاب رنگ انجام شود.

 

دکتر غلامرضا طباخیان

 

۴۰ ساعت فیلم آموزشی تمام مباحث مربوط به آموزش پروتز ثابت که توسط دکتر غلامرضا طباخیان بیان شده را در دوره جامع پروتز ثابت مشاهده نمایید.

 

دوره آموزشی پروتز ثابت روکش لمینیت فیلم دکتر طباخیان فارسی پروتز

 

 

Comments are closed here.