×
جستجو برای:

پروتزهای دندانی و ایمپلنت

موارد عدم کاربرد تک ایمپلنت خلفی

۰۵ دی ۱۳۹۵

ارسال شده توسط مدیریت

مقالات


  ۱- کافی نبودن حجم استخوان: با توجه به اینکه لازم است بین ایمپلنت و ریشه دندان مجاور در نزدیک‌ترین فاصله حداقل۱٫۵میلی‌متر فاصله باشد و با توجه به قطر معمول ایمپلنت برای جایگزینی دندان خلفی فضای مزیودیستالی باید حداقل ۷ میلی‌متر یا بیشتر باشد و فضای کمتر از این مقدار را باید با پروتز ثابت متکی بر دندان جایگزین نمود.

 

اگر فضای کم در معرض دید نباشد، می­توان آنرا در نظر نگرفت و درمانی انجام نداد به شرط آنکه دندان‌های مجاور و مقابل در خطر کج شدگی یا اکستروژن نباشد و این مسأله به اکلوژن بیمار بستگی دارد. فضای ناکافی ناحیه بی‌دندانی را می­توان با پروتزهای سه واحدی یا قرار دادن روکش‌هایی که کمی اورکانتور می­باشند، درمان نمود.

 

کاربرد نخ دندان بین روکش‌های اسپلینت نشده راحت­تر از پروتز ثابت پارسیل (بریج) است و هزینه ساخت نیز کمتر خواهد بود. اگر فضای فاسیوپالاتال کمتر از ۵ میلی‌متر باشد هم جایگزینی دندان خلفی با ایمپلنت قابل قبول نخواهد بود. ارتفاع ناکافی استخوان با توجه به موارد زیبایی، گیر غذایی و تا حدی مسائل بیومکانیک می­تواند یک علت دیگر عدم استفاده از ایمپلنت دندانی باشد به خصوص اگر آگمنت کردن پیش آگهی ضعیف داشته باشد.

 

۲- لقی دندان‌های مجاور: اگر لقی در دندان‌های مجاور متوسط تا شدید باشد، اصلاح تماس‌های اکلوزالی روی روکش ایمپلنت مشکل خواهد بود. در این حالت روکش تنها جزء سخت در میان ۳ تا ۵ دندان است. دندان خلفی سالم می­تواند به طور عمودی تا ۲۸ میکرومتر و در جهت جانبی کمتر از ۷۵ میکرومتر جابه­جا شود.

 

در این حالت در بایت سنگین، اکلوژن طوری تنظیم می­شود که قبل از اینکه روکش‌های ایمپلنت تماس داشته باشند، دندان‌ها در حد فیزیولوژیک جابه جا شوند. اما وقتی که دندان‌های مجاور لق باشند توزیع نیرو امکان‌پذیر نمی­باشد چرا که روکش ایمپلنت قبل از تماس دندان‌های طبیعی مجاور تماس پیدا می­کند و در نتیجه ایمپلنت بار تمام دندان‌های لق را تحمل می‌کند. بنابراین وقتی که دندان‌های مجاور دارای لقی پیشرفته کلینیکی (لقی بیشتر از یک میلی‌متر) باشند نباید از درمان ایمپلنت استفاده نمود.

 

۳- محدودیت در زمان درمان: در شرایطی که زمان تنها تعیین کننده نوع درمان باشد، انتخاب اول پروتز ثابت است.

 

۴- هر دو دندان مجاور به ناحیه بی‌دندانی نیاز به روکش داشته باشند.

 

موارد عدم کاربرد تک ایمپلنت خلفی

مطالب آموزشی پروتز دندان و ایمپلنت

آموزش ایمپلنت

۰۶ بهمن ۱۳۹۹

پلت فرم سوئیچینگ (بازنشر)

در سال ۱۹۹۱ یکی از شرکت‌های ایمپلنت، ایمپلنت‌هایی با قطر ایمپلنت عریض ۵ و ۶…

زاویه ایمپلنت

۱۰ شهریور ۱۳۹۷

تاثیر محل و زاویه قرارگیری ایمپلنت

محل و زاویه قرارگیری ایمپلنت چگونگی قرارگیری پیچ پروتز ( در پروتز های پیچ شونده…

۰۶ فروردین ۱۳۹۷

یک مورد کلینیکی : روش مدیریت یک ایمپلنت شکسته در استخوان

سه راه حل برای مدیریت شکستگی فیکسچر پیشنهاد شده است :   1- خارج کردن…


نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به دکتر غلامرضا طباخیان می باشد..

سبد خرید خالی است