×
جستجو برای:

پروتزهای دندانی و ایمپلنت

دلایل تحلیل استخوان مارجینال اطراف ایمپلنت های دهانی – بخش اول

۱۴ تیر ۱۳۹۵

ارسال شده توسط مدیریت

مقالات


مطالب  زیر برگرفته از مطالعه مروری بسیار جامعی است که توسط محققین بسیار معروف و معتبری مانند Albrektsson ، Wennerberg،  Qian در مورد دلایل تحلیل استخوان مارجینال اطراف ایمپلنتها انجام گرفته است و به دقت علل مختلف را مورد بررسی و تحلیل قرار داده است و در ژورنال  زیر منتشر شده است:

(Clinical Implant Dentistry and Related research , volume 14, number 6, 2012)

 

این مقاله در چند بخش خلاصه شده و حضور شما ارائه می گردد.

 

بخش اول

 

تحلیل استخوان مارجینال اطراف ایمپلنتهای دندانی تهدیدی برای دوام دراز مدت ایمپلنت می باشد. اگر چه توافق عمومی بر اهمیت حفظ با ثبات سطوح استخوانی اطراف ایمپلنت های دهانی وجود دارد، دلیل واقعی برای تحلیل استخوان مارجینال محل مناقشه زیادی بین محققین می باشد که در این میان اصلی ترین نظریات بر نقش عفونت و یا بارگذاری بیش از حد تاکید دارد.

 

تئوری عفونت بیان می دارد که ایمپلنت ها رفتاری مشابه به دندان ها دارند و به همان شکل نسبت به بیماری هایی که دندان ها را دچار مشکل می کند، آسیب پذیر هستند. تفاوت در واژه ای است که شرایط را بیان می کند. برای دندان ها ازواژه periodontitis و برای ایمپلنت ها از  peri-implantitis استفاده می گردد.

 

تئوری بارگذاری بیش از حد به عنوان علت بروز تحلیل استخوان مارجینال اطراف ایمپلنت، ساپورت خود را از مواردی میگیرد که برخی کلینیسین ها با تغییر در اکلوژن پروتز بیمار و کارهای مشابه آن توانسته اند جلوی تحلیل بیشتر استخوان اطراف ایمپلنت را بگیرند. بدون تعجب باید گفت که تئوری عفونت به طور عمده توسط پریودنتیست ها و تئوری بارگذاری بیش از حد به طور عمده توسط بیشتر پرستودنتیست ها ساپورت می شود.

 

تئوری دیگر، که کمتر مورد استفاده قرار می گیرد، تحلیل استخوان مارجینال را ناشی از فاکتور های مختلفی چون جراحی، پروتزی و مشکلات بیمار می داند. هر کدام از این تئوریها موافقان و مخالفان جدی دارند که در تایید هر کدام دلایلی را بیان می نمایند.

 

تحلیل اولیه استخوان در طول سال اول قرارگیری ایمپلنت – مبتنی بر مقالات مختلف -می تواند ناشی از پارامترهای مختلفی مانند ترومای جراحی، بارگذاری بیش از حد،پری ایمپلنتایتیس، میکروگپ، عرض بیولوژیک و crest module ایمپلنت، عمل دارای فلپ (flapped)یا بدون فلپ(flapless) باشد ولی تمرکز مقاله حاضر بررسی تحلیل های کوتاه مدت استخوان نیست.

 

هدف این مطالعه ارزیابی شواهدارائه شده برای دلایل تحلیل استخوان مارجینال اطراف ایمپلنت ها دربلند مدت می باشد. این مطالعه از بررسی کلمات کلیدی در بیش از ۱۳۰۰ مقاله نتیجه گیری شده است و به دلیل ماهیت بررسی بلند مدت مطالعه از مطالعاتی با بررسی کوتاه مدت تحلیل استخوان(کمتر از یک سال) صرف نظر شده است.

 

دلایل تحلیل استخوان مارجینال اطراف ایمپلنت های دهانی – بخش اول

مطالب آموزشی پروتز دندان و ایمپلنت

آموزش ایمپلنت

۰۶ بهمن ۱۳۹۹

پلت فرم سوئیچینگ (بازنشر)

در سال ۱۹۹۱ یکی از شرکت‌های ایمپلنت، ایمپلنت‌هایی با قطر ایمپلنت عریض ۵ و ۶…

زاویه ایمپلنت

۱۰ شهریور ۱۳۹۷

تاثیر محل و زاویه قرارگیری ایمپلنت

محل و زاویه قرارگیری ایمپلنت چگونگی قرارگیری پیچ پروتز ( در پروتز های پیچ شونده…

۰۶ فروردین ۱۳۹۷

یک مورد کلینیکی : روش مدیریت یک ایمپلنت شکسته در استخوان

سه راه حل برای مدیریت شکستگی فیکسچر پیشنهاد شده است :   1- خارج کردن…


نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به دکتر غلامرضا طباخیان می باشد..

سبد خرید خالی است