×
جستجو برای:

پروتزهای دندانی و ایمپلنت

دلایل تحلیل استخوان مارجینال اطراف ایمپلنت های دهانی – بخش چهارم

۳۰ تیر ۱۳۹۵

ارسال شده توسط مدیریت

مقالات


اثرات مصرف دخانیات

 

Lindquist و همکاران یک مطالعه ۱۰ ساله را گزارش نمودند که ایمپلنت های فک پایین تنها تحلیل کمی رانشان دادند ولی تحلیل استخوان در افراد مصرف کننده دخانیات بیشتر از افرادی بود که دخانیات مصرف نمی کردند. افزایش تحلیل استخوان در افراد مصرف کننده دخانیات توسط مطالعات دیگری هم حمایت می شود.

 

Deluca و Zarb که مطالعه ۲۰ ساله از ۲۳۵ بیمار بار ۷۶۷ ایمپلنت برانمارک ارائه دادند که در آن گزارش شد که تفاوتی در مقدار تحلیل استخوان مصرف کننده و غیرمصرف کننده دخانیات در سال اول بارگذاری کلینیکی وجود ندارد ولی مقدار تحلیل استخوان در افراد مصرف کننده دخانیات در سال های بعدی بیشتر است.

 

به طور قطع اثرات منفی مصرف دخانیات می تواند برای حمایت از تئوری های مختلفی که درمورد دلایل تاثیر آن بر مقدار تحلیل استخوان مارجینال مطرح می شود موثر باشد. موارد مختلف محرک، سمی و سرطان زا در مصرف تنباکو مشاهده شده است. علاوه برای به دلیل افزایش دما داخل دهان مخاط می تواند خشک شود، تغییرات PH اتفاق بیفتد، تغییرات در پاسخ ایمنی و تغییر درمقاومت به عفونت های قارچی یا ویروسی و کاهش خونرسانی موضعی هم می تواند مورد توجه قرار گیرد.

 

باید در نظر داشت که مشخص نیست آیا اثرات مصرف دخانیات بر سطوح استخوان مارجینال بستگی به فاکتورهای موضعی و یا سیستمیک دارد.

 

 

دلایل مبتنی بر این که بارگذاری بیش از حد(Overloading) دلیل اصلی برای تحلیل استخوان مارجینال می باشد:

 

یافته های آزمایشگاهی

 

مقالات علمی زیادی از اینکه بارگذاری بیش از حد به عنوان متهم افزایش تحلیل استخوان مارجینال  مطرح شود، حمایت می کنند. بارگذاری بیش از حد اکلوزالی به صورت، باری که بیشتر از حد تحمل پروتز، ایمپلنت و اجزای آن یا سطوح بافتی درگیر بدون اینکه آسیبی ببینند، است، مشخص می گردد.

 

البته مطالعاتی هم وجود دارد که نتوانسته اند رابطه ای بین بارگذاری بیش از حد و تحلیل استخوان نشان دهند به طور مثال مطالعه Heitz – Mayfield و همکاران نشان داد که بارگذاری بیش از حد منجر به تحلیل استخوان زیادتر نسبت به گروه کنترل نمی شوند. Gotfredsen  و همکاران نتوانستند در مطالعه خود تحلیل استخوان با اهمیتی را در پاسخ به بارهای استاتیک پیدا کنند.

 

یافته های کلینیکی

 

Heckman  و همکاران یک مطالعه بلند مدت را انجام دادند که در آن ۸۰ ایمپلنت برای ۱۰ سال مورد بررسی قرار گرفت و گزارش کردند که استرس و التهاب به تنهایی نمی توانند عامل تحلیل استخوان باشند. اگر چه، با افزایش مقدار التهاب، مقدار بیشتری تحلیل استخوان مارجینال در گروه دارای استرس زیاد دیده شد که نشان دهنده نقش ترکیبی هر دو فاکتور التهاب و استرس بود.

 

این در حالی است که در مطالعه Traini و همکاران ۱۰ ایمپلنت SLA تحت بارگذاری مورد بررسی قرار گرفت و مقدار بالای  Strain در نواحی دارای تحلیل استخوان مارجینال نشان داده شد.

در مطالعه Zaccaria , Vigolo که مطالعه ۵ ساله ای بود مقدار تحلیل استخوان مارجینال در بیماران دارای علائم قابل مشاهده سایش اکلوزالی و بیماران بدون این علائم یکسان بود.

 

بسیاری ازمقالات آزمایشگاهی که تحلیل استخوان مارجینال را پس از Overloading شرح داده اند از این بابت که از سطوح غیرفیزیولوژیک یک بارگذاری برای اثبات نظریه خود استفاده کرده اند، مورد نقد می باشند و به همین دلیل مثل هر مطالعه ازمایشگاهی، نمی دانیم که آیا یافته های آن ها از نظر کلینیکی قابل استفاده است یا نه.

 

توده و ساختار استخوان با نیروهایی که به ان وارد می شود تطابق می یابد. طبق مطالعه Halldin و همکاران بارهایی که تولید strain در استخوان می کنند و  remodeling/ modeling را تحریک می کنند، وابسته به بزرگی تعداد دفعات و نوع  strain است.

 

نقص اطلاعات ما درباره اثر بارگذاری بیش از حد ایمپلنت ها هنگامی مشخص تر می شود که بدانیم از دیدگاه ارتوپدیک تحلیل استخوان مارجینال اطراف استخوان لگن یا زانو عموما به stress shielding  که بارگذاری کمتر ازحد به جای بیش از حد است، نسبت داده می شود.

 

دلایل تحلیل استخوان مارجینال اطراف ایمپلنت های دهانی – بخش چهارم

مطالب آموزشی پروتز دندان و ایمپلنت

آموزش ایمپلنت

۰۶ بهمن ۱۳۹۹

پلت فرم سوئیچینگ (بازنشر)

در سال ۱۹۹۱ یکی از شرکت‌های ایمپلنت، ایمپلنت‌هایی با قطر ایمپلنت عریض ۵ و ۶…

زاویه ایمپلنت

۱۰ شهریور ۱۳۹۷

تاثیر محل و زاویه قرارگیری ایمپلنت

محل و زاویه قرارگیری ایمپلنت چگونگی قرارگیری پیچ پروتز ( در پروتز های پیچ شونده…

۰۶ فروردین ۱۳۹۷

یک مورد کلینیکی : روش مدیریت یک ایمپلنت شکسته در استخوان

سه راه حل برای مدیریت شکستگی فیکسچر پیشنهاد شده است :   1- خارج کردن…


نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به دکتر غلامرضا طباخیان می باشد..

سبد خرید خالی است