×
جستجو برای:

پروتزهای دندانی و ایمپلنت

دلایل تحلیل استخوان مارجینال اطراف ایمپلنت های دهانی – بخش سوم

۲۸ تیر ۱۳۹۵

ارسال شده توسط مدیریت

مقالات


تشکیل پلاک کلینیکی در رابطه با خشونت سطحی

 

Quirynen و همکاران اباتمنت هایی خشن تر را روی ایمپلنت های اسئواینتگره شده قرار دادند و گزارش کردند که فقط تفاوت های خیلی کوچکی درپلاک ماکروسکوپی دیده شد(هم از بعد کمی و هم کیفی)، اگر چه در سطوح خشن تر باکتری بیشتر وجود دارد.

 

در مطالعه Wennerberg و همکاران هم که مطالعه مشابهی را انجام دادند، رابطه ای بین تشکیل پلاک و خشونت اباتمنتها پیدا نکردند. اگر چه دیدند که برای هر بیمار الگوی خاصی در مورد مقدار پلاک تشکیل شده در روی ایمپلنت وجود دارد. اما از طرف دیگر Baldi و همکاران پلاک  بیشتری را روی اباتمنت هایDual acid etched  درمقایسه با اباتمنت هایmachinedنشان دادند. با این حال سطوح Dual acid etched تحلیل استخوان مارجینال  خیلی کمتری را نسبت به نوع machined نشان دادند.

 

PSW (پلت فرم سوئیچینگ)

 

PSW پروتکلی است که در بردارنده اجزاء رستوریتو با قطر کوچک تر قرار گرفته بر روی ایمپلنت های با قطر بزرگتر پلت فرم می باشد. لبه بیرونی سطح تماس اباتمنت با ایمپلنت به طور افقی در داخل قرار گرفته و بدین ترتیب دورتر از لبه خارجی پلت فرم ایمپلنت قرار می گیرد (شکل ۱) .اگر چه تومینولوژی PSW توسط Porter, lazzara, Gardner مطرح شد ولی این پدیده زودتر از اینکه این اصطلاح در مورد آن به کار می رود، شناخته شده بود.

 

 

پلت فرم سوئیچینگ ایمپلنت آموزش پروتز ایمپلنت مقاله فارسی

مطالعات کنترل شده توسط canullo و همکاران وBuser و همکاران این نظریه را حمایت می کند که ایمپلنت های دارای پلت فرم سوئیچینگ تحلیل استخوان مارجینال کمتری را نسبت به ایمپلنت های فاقد آن نشان می دهند.

 

مطالعه canullo  و همکاران تحلیل استخوان مارجینال را در ایمپلنت های دارای PSW در یک مشاهده تقریبا ۳ ساله نشان داد.

 

Buser  و همکاران میانگین تحلیل استخوان کرستال ۱۸/۰ میلی متر در ایمپلنت های دارای PSW را در مقابل ۱۸/۲ میلی متر در ایمپلنت هایی که از PSW استفاده نکرده بودند، مشاهده کردند. این نتیجه گیری در چندین مطالعه دیگر هم تایید شد.

 

اما در مقابل Enkling و همکاران یک مطالعه کلینیکی تصادفی را انجام دادند تا تاثیر PSW را بر سطوح استخوانی اطراف ایمپلنت بررسی کنند، اما نتوانستند نظریه کاهش تحلیل استخوان اطراف ایمپلنت را برای ایمپلنت های پلت فرم سوئیچینگ تایید کنند HSU و همکاران و Vigolo و Givaniهم اثرات مثبتی از پلت فرم سوئیچینگ ایمپلنت ها را مشاهده نکردند.

 

اگر PSW تاثیر داشته باشد، باید بتوان به صورت های مختلف توضیح داد. یک توضیح می تواند این باشد که عفونت های مرتبط با سطح تماس ایمپلنت با اباتمنت به طرف داخل جهت گیری پیدا می کنند، که در این وضعیت سلولهای التهابی ناحیه میکروگپ از استخوان مارجینال دورمی شوند و یا عرض بیولوژیک مقدار کافی پیدا میکند.

 

یک توضیح دیگر برای پلت فرم سوئیچینگ می تواند این باشد که کاهش تحلیل استخوان حالتی بیومکانیکی است که در آن ایمپلنت های دارای PSW تمرکز استرس کمتری را نسبت به ایمپلنت های بدون پلت فرم سوئیچینگ نشان می دهند.

 

توضیح احتمالی سوم می تواند مرتبط با عرض زیاد ایمپلنت در بسیاری از ایمپلنت های دارای PSW باشد که در آن ها سطوح ایمپلنت های مدرن نتایج کلینیکی خیلی خوب و تحلیل استخوان کمی را نشان می دهند.

 

دلایل تحلیل استخوان مارجینال اطراف ایمپلنت های دهانی – بخش سوم

مطالب آموزشی پروتز دندان و ایمپلنت

آموزش ایمپلنت

۰۶ بهمن ۱۳۹۹

پلت فرم سوئیچینگ (بازنشر)

در سال ۱۹۹۱ یکی از شرکت‌های ایمپلنت، ایمپلنت‌هایی با قطر ایمپلنت عریض ۵ و ۶…

زاویه ایمپلنت

۱۰ شهریور ۱۳۹۷

تاثیر محل و زاویه قرارگیری ایمپلنت

محل و زاویه قرارگیری ایمپلنت چگونگی قرارگیری پیچ پروتز ( در پروتز های پیچ شونده…

۰۶ فروردین ۱۳۹۷

یک مورد کلینیکی : روش مدیریت یک ایمپلنت شکسته در استخوان

سه راه حل برای مدیریت شکستگی فیکسچر پیشنهاد شده است :   1- خارج کردن…


نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به دکتر غلامرضا طباخیان می باشد..

سبد خرید خالی است