×
جستجو برای:

پروتزهای دندانی و ایمپلنت

دلایل تحلیل استخوان مارجینال اطراف ایمپلنت های دهانی – بخش دوم

۲۶ تیر ۱۳۹۵

ارسال شده توسط مدیریت

مقالات


دلایل مبتنی بر آنکه عفونت دلیل اصلی برای تحلیل استخوان اطراف ایمپلنت است:

 

از مقالات به خوبی می توان فهمید که کلونیزاسیون باکتریایی می تواند در اطراف انواع ایمپلنت ها اتفاق بیفتد.

 

نشان داده شده که peri-Implantitis  یک بیماری عفونی است که استخوان ساپورت کننده را مانند مخاط تحت تاثیر قرار می دهد. در ابتدا mucositis در قسمت مارجینال بافت های همبندی مخاط در پاسخ به توده با کتریایی ایمپلنت / روکش اتفاق می افتد. باکتری هایی که عامل تحلیل استخوان مارجینال معرفی می شوند می توانند یا از آلودگی حین قرارگیری ایمپلنت و یا از عفونت بعدی از محیط دهانی باشند.

 

بسیاری از واکنش های بافتی که به صورت  peri-implantitis معرفی می شوند به صورتی مشابه به پریودنتیت اطراف دندان ها گسترش پیدا می کند. اگر چه محیط اطراف این ها از نظر اتصال دندان- وجود PDL- با اتصال ایمپلنت به استخوان متفاوت است و همین مساله بر شمردن دلایل یکسان در مورد التهاب و عفونت اطراف دندان و ایمپلنت را سوال برانگیز می کند.

 

مطالعات تجربی

 

بسیاری از مطالعات حیوانی در مورد peri-implantitis بر گرفته از مطالعات قرار گیری ligature در اطراف ایمپلنت های تحت مطالعه و ایجاد موقعیت مشابه پری ایمپلنتیت با وجود تحلیل استخوان مارجینال و عفونت و التهاب است. در بسیاری از مطالعاتی که ما بررسی کردیم مدرک واضحی دال بر دخالت التهاب اطراف ایمپلنت به عنوان دلیل اصلی تحلیل استخوان اطراف ایمپلنت در موقعیت های کلینیکی با وجود شباهت هایی که بین موقعیت کلینیکی وجود التهاب اطراف ایمپلنت با موقعیت مطالعاتی آن دیده شده ، ارائه نگردیده است.

 

Micro gap

 

یکی از دلایلی که به طور معمول برای تحلیل استخوان مارجینال ذکر می شود، لیکیج باکتریایی از میکروگپ بین ایمپلنت و اباتمنت است.

 

Hermann و همکاران مطالعه ای را انجام دادند که در آن محل قرار گیری میکروگپ متغیر بود و گزارش کردند اگرمیکروگپ در سطح استخوان قرار گرفته باشد تحلیل استخوان مارجینال بیشتری را نسبت به زمانی که این میکروگپ بالاتر و در بافت نرم قرار گرفته باشد، نشان می دهد.

 

آنها گفتند که علت دقیق تغییرات بافتی مشخص نیست ولی یکی از دلایل احتمالی عفونت ناشی از لیکبج باکتریایی ناحیه میکروگپ است.

Broggini و همکاران  در مطالعه دیگری این یافته ها را تایید کردند و دریافتند که بیشترین سلول های التهابی حدود ۵/۰ میلی متر، کرونالی تر از ناحیه میکروگپ وجود دارد و عمدتا شامل لکوسیت های پلی مرفونوکلئار نوتروفیلیک می باشد.

 

 

البته جالب است که در مقاله Albrektsson و jimbo نشان داده شده که در ایمپلنت های که مورد مطالعه قرار گرفتند وضعیت کاملا پایداری در سال های پس از سال اول، در استخوان اطراف ایمپلنت وجود داشت. بنابراین دشواراست که میکروگپ را به عنوان یک عامل مهم و تاثیر گذار، حتی اگر تاثیری داشته باشد، به حساب بیاوریم، زیرا عفونت احتمالی که باعث تحلیل استخوان در سال اول می شود، در سال های بعدی تاثیر چندانی را نشان نمی دهد.

 

در واقع مدرکی دال بر اینکه ایمپلنت های دارای میکروگپ که در سطح استخوان قرار گرفته اند، وضعیت کلینیکی دراز مدت نامناسبتری نسبت به ایمپلنت هایی که میکروگپ آن ها در چنین موقعیتی قرار نگرفته اند، دارند.

 

این فقدان اثر دراز مدت میکروگپ توسط Berglundh با ذکر  این جمله از او که: اطلاعات کلینیکی بلند مدت ثبات سطح استخوان مارجینال را بدون توجه به وجود لیکیج میکروبی نشان می دهد،حمایت می شود.

 

Biologic width

 

تحلیل استخوان با توجه به ایجاد عرض بیولوژیک، اگر چه در اوایل قرار گیری ایمپلنت دیده می شود( در سال اول قرارگیری ایمپلنت) ولی نمی توان آن را یک فاکتور مرتبط با تحلیل استخوان مارجینال در دراز مدت دانست.

 

دلایل تحلیل استخوان مارجینال اطراف ایمپلنت های دهانی – بخش دوم

مطالب آموزشی پروتز دندان و ایمپلنت

آموزش ایمپلنت

۰۶ بهمن ۱۳۹۹

پلت فرم سوئیچینگ (بازنشر)

در سال ۱۹۹۱ یکی از شرکت‌های ایمپلنت، ایمپلنت‌هایی با قطر ایمپلنت عریض ۵ و ۶…

زاویه ایمپلنت

۱۰ شهریور ۱۳۹۷

تاثیر محل و زاویه قرارگیری ایمپلنت

محل و زاویه قرارگیری ایمپلنت چگونگی قرارگیری پیچ پروتز ( در پروتز های پیچ شونده…

۰۶ فروردین ۱۳۹۷

یک مورد کلینیکی : روش مدیریت یک ایمپلنت شکسته در استخوان

سه راه حل برای مدیریت شکستگی فیکسچر پیشنهاد شده است :   1- خارج کردن…


نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به دکتر غلامرضا طباخیان می باشد..

سبد خرید خالی است