×
جستجو برای:

پروتزهای دندانی و ایمپلنت

برای بارگذاری فوری / زودهنگام چه شرایطی باید در نظر گرفت؟ (بخش دوم)

۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۵

ارسال شده توسط مدیریت

مقالات


۲-‌فاکتورهای مرتبط با میزبان

 

الف) کیفیت و کمیت استخوان:

ریسک بارگذاری فوری/ زودهنگام به میزان زیادی در هفته­ های اول پس از جراحی بالاست. در حقیقت استخوان در شیارهای ماکروسکوپیک ایمپلنت در روز قراردهی قویتر از ۳ ماه بعد است چون در این موقع استخوان لاملار بالغ بیشتری در شیارهای ایمپلنت وجود دارد. موقعی که ایمپلنت قرار گرفت مقداری تماس با استخوان آماده شده وجود دارد. ترمیم زودرس سلولی بوسیله ترومای جراحـی آغاز می‌شود و افزایش تشکیل عروق خونی و روند ترمیم در استخوان آسیب دیده شروع می­گردد. تشکیل استخوان wovenبا رشد appositionalتنها دو هفته پس از قرار دادن ایمپلنت با سرعت ۳۰ تا ۵۰ میکرون در روز شروع می­شود.

 

سطح استخوان- ایمپلنت ضعیف‌ترین وضعیت خود و بیشترین ریسک ممکن برای overloadرا تقریباً در هفته­ های ۳ تا ۵ بعد از جراحی قرار دادن ایمپلنت دارد. یک گزارش کلینیکی توسط Buchsو همکاران بیشترین از دست رفتن ایمپلنت‌های تحت بارگذاری فوری را بین هفته‌های ۳ تا ۵ پس از جراحی به خاطر mobilityو نه عفونت نشان داد.

 

به طور کلی از نظر کلینیکی دانسیته استخوان میزبان نقش مهمی در تعیین و پیش بینی موفقیت ایمپلنت دارد. RFAنشان داد که ایمپلنت‌ها در صورتی که در استخوان متراکم قرار گیرند،۴-۳ ماه بعد از جراحی ثباتی همچون موقع قرارگیری را از خودشان نشان می­دهند.نشان داده شده که استخوان کورتیکال لاملار می­تواند بهبود با مقادیر کم استخوان wovenحد واسط را نشان دهد که باعث اطمینان از استحکام خوب استخوان حین دوره بهبود می­شود.علاوه بر این تخلخل کم (%۱۰) در استخوان باعث در هم رفتگی بهتر در مقایسه با یک استخوان کانسلوس نرم با ۸۵ تا۹۰درصد تخلخل می‌شود. در حقیقت مطالعات نشـان داده‌اند که تراکـم کمتر استخـوان می­تواند شکست ایمپلنت را بیفزاید، این اتفاق هم در بارگذاری تاخیری (یک یا دو مرحله­ای) و هم بارگذاری فوری / زودهنگام صادق است.

 

با توجه به کاهش ISQدر دوره ترمیم پس از جایگذاری ایمپلنت در انواع مختلف استخوان، مطالعه Balshiو همکاران در سال ۲۰۰۵ نشان داد که با استفاده از مقادیر ISQاستخوان‌های نوع ۲ و ۳ بازگشت پایدارتری را به ثبات اولیه (موقع قرار دادن) نسبت به نوع استخوان ۱ و ۴ نشان دادند. به طور ایده­آل توسط برخی مؤلفین توصیه شده که جهت پروتکل درمانی بارگذاری فوری از استخوان نوع ۲ و ۳ استفاده شود.مطالعاتی هم جهت مقایسه موفقیت بارگذاری فوری بین دو فک انجام شده است. تعداد زیادی از مطالعات تفاوتی در موفقیت بارگذاری فوری بین فک بالا و پایین نشان ندادند.

 

ب) بهبود زخم:

بیماری‌های متابولیک که مستقیماً متابولیسم استخوان را تحت تأثیر قرار دهد مثل Osteoporosis، Osteopeniaو parathyroidismHyperممکن است به طور قابل توجهی ترمیم زخم ناشی از ایمپلنت را تحت تأثیر قرار دهد. اگرچه مطالعات حیوانی به طور معمول نقص تشکیل استخوان در اطراف ایمپلنت را در نمونه­ های osteoporoticنشان داده­ اند ولی مطالعات انسانی نشان داده­ اند که قرار دادن ایمپلنت‌های دندانی در بیمارانی که تشخیص استئوپروز در مورد آن‌ها وجود داشته است، در صورت فاصله زمانی طولانی دوره بهبودی می­تواند منجر به موفقیت در درمان آن‌ها شود و بدین ترتیب نباید تحت بارگذاری فوری / زودهنگام قرار گیرند.

 

در مورد دیابت برخی مؤلفین معتقد به کنترااندیکاسیون بودن بارگذاری فوری / زودهنگام هستند. عده­ ای دیگر تنها بیماران دیابتی را در صورتی که بیماریشان تحت کنترل نباشد، دارای شرایط این نوع بارگذاری نمی­دانند.

 

در مورد سیگار نیز عده­ای قائل به کنترااندیکاسیون پروتکل درمانی فوری/ زودهنگام برای استفاده­کنندگان از آن هستند. در صورتی که عده­ای دیگـر از مؤلفیـن تنهـا ایـن وضعیـت را برای heavy smokerهادارای ممنوعیت انجام می‌دانند. در مورد بیماران تحت رادیوتراپی قرار گرفته هم به نظر می­رسد اجتناب از بارگذاری فوری/زودهنگام مناسب‌تر باشد. در چنین بیمارانی استفاده از پروتکل درمانی دو مرحله‌ای استاندارد یا حتی در نظر گرفتن دوره طولانی تر زمان بهبود توصیه می­شود.

 

برای بارگذاری فوری / زودهنگام چه شرایطی باید در نظر گرفت؟ (بخش دوم)

مطالب آموزشی پروتز دندان و ایمپلنت

آموزش ایمپلنت

۰۶ بهمن ۱۳۹۹

پلت فرم سوئیچینگ (بازنشر)

در سال ۱۹۹۱ یکی از شرکت‌های ایمپلنت، ایمپلنت‌هایی با قطر ایمپلنت عریض ۵ و ۶…

زاویه ایمپلنت

۱۰ شهریور ۱۳۹۷

تاثیر محل و زاویه قرارگیری ایمپلنت

محل و زاویه قرارگیری ایمپلنت چگونگی قرارگیری پیچ پروتز ( در پروتز های پیچ شونده…

۰۶ فروردین ۱۳۹۷

یک مورد کلینیکی : روش مدیریت یک ایمپلنت شکسته در استخوان

سه راه حل برای مدیریت شکستگی فیکسچر پیشنهاد شده است :   1- خارج کردن…


نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به دکتر غلامرضا طباخیان می باشد..

سبد خرید خالی است