×
جستجو برای:

پروتزهای دندانی و ایمپلنت

برای بارگذاری فوری / زودهنگام چه شرایطی باید در نظر گرفت؟ (بخش سوم)

۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۵

ارسال شده توسط مدیریت

مقالات


۳- فاکتورهای مرتبط با ایمپلنت

 

 

الف) تعداد ایمپلنت:

 

دندانپزشک می­تواند با افزایش تعداد ایمپلنت، مساحت ناحیه فانکشنال اتصال ایمپلنت را افزایش دهد. بنابراین هنگامی که در طرح درمان، بارگذاری فوری مدنظر است، استفاده از تعداد بیشتر ایمپلنت به جای حداقل­ها توصیه می­شود. مقالاتی که کمترین درصد ماندگاری را در ایمپلنت‌های با بارگذاری فوری گزارش می‌کنند، عموماً تعداد کمتری ایمپلنت را بارگذاری نموده­ اند.

 

 

ب) طرح و شکل ایمپلنت:

 

به مدت طولانی شکل و طرح ایمپلنت به عنوان یک نیاز خاص جهت موفقیت ایمپلنت مطرح بوده است. طرح ایمپلنت تأثیر مهم‌تری بر سطح ناحیه فانکشنال نسبت به اندازه ایمپلنت دارد. به عنوان یک ایده کلی، طرح پیچی شکل ایمپلنت گیر مکانیکی بیشتری را ایجاد می­کند و نیز توانایی بیشتری جهت انتقال نیروهای تراکمی دارد. طرح­پیچی شکل نه تنها micromotion را کاهش می­دهد، بلکه ثبات اولیه را هم که نکته مهمی در انواع بارگذاری فوری /زودهنگام است، بهبود می­بخشد.

 

علاوه بر این رزوه­ها ناحیه سطحی را می­افزاید. بنابراین به خاطر خواص گیر مکانیکی آن به طور کلی توصیه می­شود که از ایمپلنت‌های نوع پیچی جهت موارد بارگذاری فوری / زودهنگام استفاده شود. عمق، تعداد، فاصله و جهت شیارهای ایمپلنت پیچی بر میزان سطح در دسترس برای مقاومت در برابر نیروها حین بارگذاری فوری مؤثر است. هر چه تعداد شیارها بیشتر باشد و نیز هر چه فاصله بین آن‌ها کمتر باشد ناحیه سطحی ایمپلنت بیشتر خواهد شد .

 

ج) پوشش سطحی ایمپلنت:

 

سطح خشن ایمپلنت باعث افزایش قابل توجهی در B.I.Cمی­شود. استحکام برشی ایمپلنت‌های دارای سطح خشن حدود ۵ برابر بیشتر از ایمپلنت‌های با سطح صاف است. علاوه بر این نیروهای بیشتری جهت برداشتن ایمپلنت‌های با سطوح خشن تر در مقایسه با ایمپلنت‌های با سطح صاف نیاز است. مطالعاتی هم وجود دارند که چه به صورت مطالعات حیوانی چه انسانی در مورد بارگذاری فوری، تفاوت قابل توجهی را در موفقیت ایمپلنت بسته به نوع پوشش سطحی نشان نداده­ اند. سطح ایمپلنت می­تواند به دو صورت افزایشی (additive) یا کاهشی (subtractive) تغییر داده شود.

 

د) طول ایمپلنت:

 

باید توجه داشت که افزایش طول ایمپلنت در محل اتصال استخوان کرستال مزیتی نداشته بلکه بیشتر در ثبات اولیه اتصال ایمپلنت- استخوان کارایی دارد. اکثر استرس‌های وارد به ایمپلنت در ناحیه کرستال متمرکز می­شود و بنابراین طول ایمپلنت تأثیر کمتری بر نیروهای وارد شونده در این ناحیه دارد. با این حال در موارد بارگذاری زودهنگام این مسأله اهمیت می­ یابد. هر ۳ میلی‌متر افزایش در طول باعث افزایش ۳۰-۲۰ درصدی در نواحی سطحی ایمپلنت‌های سیلندریک می­شود و همین به افزایش ثبات اولیه که در بارگذاری فوری و زودهنگام اهمیت زیادی دارد، کمک می‌کند.

 

یک مطالعه توسط Schnitmanو همکاران میزان از دست رفتن ۵۰ درصدی ایمپلنت‌های تحت بارگذای فوری راکه طول کمتر یا مساوی ۱۰ میلی‌متر داشتند نشان داد. مطالعات Buserو همکاران، Beals، Lefkov، Tarnowو همکاران و Horiuchiو همکاران پیشنهاد داد که ایمپلنت جهت اطمینان از موفقیت بالا باید طول مساوی یا بیشتر از ۱۰ میلی‌متر در موارد بارگذاری فوری داشته باشد(شکل۳-۵). برخی دیگر از مؤلفین حتی استفاده از ایمپلنت‌هایی با طول مساوی یا بیشتر از ۱۴ میلی‌متر و قطری بزرگ‌تر یا مساوی۴ میلی‌متر را جهت بارگذاری فوری مفید دانسته‌اند.

 

 

۴-فاکتورهای مرتبط با اکلوژن

 

 

الف) کیفیت و کمیت نیرو:

 

کنترل نیروهای فانکشنال یکی از عوامل کسب موفقیت در ایمپلنت‌های تحت بارگذاری فوری/ زودهنگام است. گفته شده است که بارگذاری اکلوزالی زودهنگام در دوره بهبود ممکن است با توانایی تشکیل استخوان جدید که برای جایگزینی استخوان نکروتیک ناشی از ترومای جراحی در سطح تماس استخوان با ایمپلنت انجام می­شود، تداخل نماید. البته همانگونه که قبلاً ذکر شد میزان micromovementدر حرکت به سمت استخوان‌سازی یا برعکس تشکیل فیبروز مؤثر است.

 

نیروهای عمودی به کار رفته حین فانکشن نسبت به نیروهای افقی و مایل کمتر مخرب هستند، بنابراین براکسیزم و بار بیش از حد به عنوان کنترااندیکاسیون‌های احتمالی جهت بارگذاری فوری/ زودهنگام مطرح می‌باشند، زیرا که موجب مقادیر بالاتر از دست رفتن ایمپلنت‌ها می­شوند.

 

ب) طرح پروتزی:

 

ثبات اولیه می­تواند در مواقعی که اسپلینت ایمپلنت‌ها به صورت Cross – archانجام می‌شود تقویت گردد. این روش پروتزی جهت بارگذاری ایمپلنت‌ها توصیه می­شود. Glantzو همکاران نشان دادند که وضعیت بارگذاری مطلوب از طریق استفاده از وسایل ثابت سخت (rigid) به دست می­آید. Tarnowو همکاران از پروتزهای موقت تقویت شده با فریم فلزی ریختگی جهت اطمینان از ثبات مطلوب و امکان موفقیت بالاتر ایمپلنت‌های تحت بارگذاری فوری استفاده کردند. استفاده از کنتی لورها هم در پروتزهای موقت قرار گرفته، موقع بارگذاری فوری / زودهنگام می­تواند ریسک شکست را افزایش دهد.

برای بارگذاری فوری / زودهنگام چه شرایطی باید در نظر گرفت؟ (بخش سوم)

مطالب آموزشی پروتز دندان و ایمپلنت

آموزش ایمپلنت

۰۶ بهمن ۱۳۹۹

پلت فرم سوئیچینگ (بازنشر)

در سال ۱۹۹۱ یکی از شرکت‌های ایمپلنت، ایمپلنت‌هایی با قطر ایمپلنت عریض ۵ و ۶…

زاویه ایمپلنت

۱۰ شهریور ۱۳۹۷

تاثیر محل و زاویه قرارگیری ایمپلنت

محل و زاویه قرارگیری ایمپلنت چگونگی قرارگیری پیچ پروتز ( در پروتز های پیچ شونده…

۰۶ فروردین ۱۳۹۷

یک مورد کلینیکی : روش مدیریت یک ایمپلنت شکسته در استخوان

سه راه حل برای مدیریت شکستگی فیکسچر پیشنهاد شده است :   1- خارج کردن…


نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به دکتر غلامرضا طباخیان می باشد..

سبد خرید خالی است